Integrity NDT rafineri müşterilerini desteklemek için kapsamlı bir Asset Management hizmeti sunar. Muayene ihtiyaçlarını karşılamak için müşteri temsilcisi mühendisler ile bir ekip olarak omuz omuza çalışarak muayene ihtiyaçlarını karşılayacak yenilikçi çözümler sunar. Santral ve rafinerilerde kazanmış olduğu tecrübe ile sunduğu paket hizmet çözümleri ile çalışmaların planlanmasından son muayene sonuçlarının yönetimine kadar olan süreci kapsayan hizmetler sunar.

Duruş Yönetim Yazılımı

Duruş sırasındaki tüm muayenelerin yönetimi. `QUARTSITE` adlı proje muayene yönetim yazılımına tüm planlı iş kapsamını yüklüyoruz. Yazılım özellikle geniş kapsamlı duruşlarda yapılan çok sayıdaki muayenenin yönetimine, verilerin ve tüm ilgili belgelerin saklanmasına, raporlanmasına ve takip edilebilirliğinin sağlanmasına olanak sunar.

Muayene için gerekli mekanik yüzey hazırlıkları

Muayene öncesi yüzey hazırlıkları. Yüzey hazırlığı faaliyetlerinin doğrudan yönetimi ile standart MT ve PT muayenelerinden manual ve gelişmiş Ultrasonik test çalışmalarına kadar tüm yöntemler için gerekli minimum yüzey kalitesinin sağlanmasının etkin ve uygun maliyetlerde olduğundan emin oluyoruz. Sadece bu çalışma için görev alan ve mühendislerimiz tarafından doğrudan yönetilen / yönlendirilen ekiplerle, hem en üst kalitede muayene sonuçlarının alınmasını sağlıyor hem de uygun maliyetler ve verimli bir çalışma sunuyoruz.

Muayene çözümleri sunuyoruz

Gelişmiş ve İleri Ultrasonik muayene uygulamaları

Müşterilerimizin taleplerine cevap verebilmek için, geleneksel ve gelişmiş muayene yöntemleri sunuyoruz. Duruş çalışmalarında kazanmış olduğumuz ciddi anlamdaki deneyim ile müşterilerimizden gelen olumlu geri dönüşler ve elde ettiğimiz başarıyla gurur duyuyoruz.

TOFD, Phased Array ve destekleyici Manual Ultrasonik muayene uygulamaları ile tipik yüksek basınç altında çalışan reaktör, kolon, eşanjör gibi ekipmanların imalat kaynaklarının kontrollerini sağlıyoruz.

Temel rafineri muayene hizmetlerimiz;

Integrity NDT Mühendislik rafinerilerin kalın cidarlı basınçlı kaplarının (reaktörler, drumlar vb.) muayenesinde bütün Tahribatsız Muayene yöntemlerinin hizmetlerini vermektedir. Bu tip basınçlı kaplarda hidrojen hasar mekanizmaları beklenmektedir. Integrity NDT hidrojen temelli hasarların erken safhalarda saptanmasında geniş bilgi birikimi ve tecrübeye sahiptir.

Hidrojen temelli hasar mekanizmalarının tespitinde aşağıdaki ileri Tahribatsız Muayene yöntemleri kullanılmaktadır;

 • TOFD
 • Phased Array UT (Faz Kontrollü Ultasonik)
 • Ultrasonic Back Scatter Technique (Ultrasonik Geri Saçılma Tekniği)
 • Ultrasonic Velocity Ratio Measurement (Ultrasonik Ses Hızı Ölçümü)
 • Spectrum Analysis (Spektrum Analizi)
 • Metallurgical Investigation (Replication) (Metalurjik İnceleme)
 • Integrity NDT Mühendislik geniş bilgi birikimi ve tecrübesiyle basınçlı kaplarınızın uzun süreli, güvenli çalışmasını sağlayabilir.


Heavy Wall Vessel TOFD


Heavy Wall Vessel TOFD

Integrity NDT Mühendislik küre depolama tanklarının kaynak bölgelerinin muayenesini TOFD tekniğini kullanarak yapmaktadır.

Bu muayene tekniği çok duyarlı olmakla beraber depolama tankının dış yüzeyinden muayeneyi gerçekleştirmemize olanak sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. 36 metre uzunluğunda bir kablo ve I-Scan ultrasonik tarayıcı, muayeneyi hızlı ve güvenilir şekilde yapmamızı sağlamaktadır. Ayrıca iskele gereksinimini ortadan kaldırarak, NDT alanında tecrübeli, IRATA level 3 ve level 2 sertifikalı iple erişim teknisyenleri ile çalışmaktayız.

Integrity NDT Mühendislik geniş bilgi birikimi ve tecrübesiyle basınçlı kaplarınızın uzun süreli, güvenli çalışmasını sağlayabilir.

Detaylı bilgi için sayfamızın Tahribatsız Muayene Hizmetleri kısmını ziyaret edebilirsiniz.


İple Erişim TOFD Muayenesi


İple Erişim TOFD Muayenesi

Östenitik malzemelerde kaynak elastik anizotropik bir kristal yapıya sahiptir. Yani malzemelerin fiziksel karekteristikleri kristal yönlenmeye bağlıdır.

Anizotropik malzemelerin farklı ultrasonik davranışlarından dolayı her bir yapı incelemesi için özel problar ve tarama planları düşünülmelidir.

Alışılmış enine dalga veya Phased Array ultrasonik tekniklerini kullanmak yaygın yanlış inceleme uygulamalarındadır. Kaynaktaki demet eğikliği etkisi sebebiyle yanlış değerlendirmeler elde edilebilir ve bu tesis için sorun yaratabilir.

Doğru incelemeler TRL problar kullanılarak elde edilebilir. İncelemeden önce doğrulama işlemlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Integrity NDT yüksek hassasiyetli prob ve yeterli ekipman yeteneğiyle östenitik ve diğer alanlar için ultrasonik inceleme hizmeti sunmaktadır.

Östenitik ve diğer kaynak yapılarının incelemesinde kullanılan NDT yöntemleri:

 • Penetrant Yöntemi
 • Boyuna Dalgalarla Ultrasonik Testi
 • Phased Array
 • TOFD
 • Metalurjik İnceleme (Replika)


Östenitik Kaynak UT